The DVR 3pro is a fully electronic, versatile vacuum gauge with ATEX approval for use in areas with potentially explosive atmospheres (ATEX category 2)
Thanks to the easy operation and the combined digital/analog pressure display, measured values can be viewed fast and precisely
The DVR 3pro has an integrated pressure sensor made of aluminum oxide ceramic with excellent corrosion resistance and high long-term stability
A particular advantage is the flexible use with 9V battery power supply (mains-independent operation)
Approved batteries are available from retail outlets
The removable cover at the back of the gauge allows for easy battery replacement
(Note: battery replacement must be done outside the hazardous ATEX area.)
| Gamma | Vacuümmeters |
| Nauwkeurigheid | 1 mbar |
| Afmetingen in mm (L x B x H) | 117 x 117 x 91 mm |
| Principe | Ceramic diaphragm (alumina), capacitive, gas indep., absolute pressure |
| Omgevingstemperatuur (opslag) | -10 - 60 °C |
| ATEX-conformiteit | II 2G EX ib IIC T4 Gb |
| NRTL-certificatie | Nee |
| Netspanningsbereik 1 | 9 V |
| Netfrequentie 1 | DC |
| Materialen in contact met medium | Alumina ceramics, PBT, stainless steel, fluoroelastomer |
| Bovengrens meetlimiet | 1.060 mbar/hPa |
| Ondergrens meetlimiet | 1 mbar/hPa |
| Vacuümsensor | Geïntegreerd |
| Vacuümverbinding | Small flange KF DN 16, PTFE tubing connection 10/8 mm, hose nozzle DN 6/10 mm |
| Temperatuurcoëfficiënt | < 0,15 mbar/hPa/0,11 torr /K |
| Max. temp. medium bij continue werking | 40 °C |
| Max. temp. medium bij korte duur | 80 °C |
| Materiaal behuizing | Robust plastic housing with good chemical resistance |
| Materiaal componenten (excl. afdichting) | Vacuum gauge DVR 3pro, PTB 19 ATEX 2004 X: II 2G EX ib IIC T4 Gb *** Alkaline-Manganese Dioxide-Zinc-Batteries! Not restricted - No dangerous goods transport according IATA SP A123 and ADR/RID/IMDG code. *** |
| Voeding | 9 V batterij |
| Automatische uitschakeling | Selecteerbaar: 1-600 min (standaard 5 min) of continue werking |
| Meetcyclus | Selecteerbaar: Automatisch of 1x per 3s, 1x per 1s, 3x per 1s |
| Gewicht | 0,4 kg |
The DVR 3pro is a fully electronic, versatile vacuum gauge with ATEX approval for use in areas with potentially explosive atmospheres (ATEX category 2)
Thanks to the easy operation and the combined digital/analog pressure display, measured values can be viewed fast and precisely
The DVR 3pro has an integrated pressure sensor made of aluminum oxide ceramic with excellent corrosion resistance and high long-term stability
A particular advantage is the flexible use with 9V battery power supply (mains-independent operation)
Approved batteries are available from retail outlets
The removable cover at the back of the gauge allows for easy battery replacement
(Note: battery replacement must be done outside the hazardous ATEX area.)
FAQ
Heb je vragen over dit product of over deze categorie? Op onze FAQ-sectie geven we je antwoord op veelgestelde vragen!
Bekijk de FAQJe kan onze experts altijd bereiken via info@imlab.eu
Of bel ons direct op +32 (0) 16 73 55 72
(Bereikbaar op werkdagen van 08:00 tot 17:00)
Stel direct je vraag
"*" geeft vereiste velden aan
Onze diensten – méér dan een webshop
Bij Imlab koop je niet zomaar een product – je kiest voor een betrouwbare partner met een team dat voor je klaarstaat.
Geen robots, geen callcenter, maar ervaren specialisten die je helpen.
Onze service omvat:
- Kalibratie van je meetapparatuur
- Onsite installatie
- Herstellingen & onderhoud
Hulp nodig of een service aanvragen? We denken graag met je mee en bieden oplossingen op maat, zodat jij snel verder kan.








