Looking for an intuitive, easy-to-use vacuum controller? VACUUBRAND has introduced the VACUU·SELECT controller - an application-based controller with a touch screen display for all of your lab-scale vacuum processes
The VACUU·SELECT controller has you covered
Use manual set-point-control for simple processes, run fully automated distillations or create your own application with simple drag-and-drop editing
To use pre-defined applications, simply select your application and press start
The controller independently manages the vacuum process to completion
For solvent evaporation, the VACUU·SELECT controller detects boiling points and adjusts the vacuum process as necessary
You can virtually forget about the vacuum process and devote your attention to other tasks
The VACUU·SELECT controller is an easy-to-use, efficient controller for your lab
| Gamma | Vacuümmeters |
| Nauwkeurigheid | 1 mbar |
| Afmetingen in mm (L x B x H) | 152 x 127 x 41 mm |
| Principe | Ceramic diaphragm (alumina), capacitive, gas indep., absolute pressure |
| Omgevingstemperatuur (opslag) | -10 - 60 °C |
| ATEX-conformiteit | II 3/- G Ex h IIC T4 Gc X Internal Atm. only |
| NRTL-certificatie | Ja |
| Netspanningsbereik 1 | 100 - 230 V |
| Netfrequentie 1 | 50 - 60 Hz |
| Materialen in contact met medium | Alumina ceramics, PPS, fluoroelastomer |
| Bovengrens meetlimiet | 1.080 mbar/hPa |
| Ondergrens meetlimiet | 0,1 mbar/hPa |
| Vacuümsensor | VACUU·SELECT Sensor |
| Vacuümverbinding | Small flange KF DN 16, PTFE tubing connection 10/8 mm, hose nozzle DN 6/10 mm |
| Temperatuurcoëfficiënt | < 0,15 mbar/hPa/0,11 torr /K |
| Beluchtingsventiel | Geïntegreerd, slanguitgang DN 4-5 mm |
| Max. temp. medium bij continue werking | 40 °C |
| Max. temp. medium bij korte duur | 80 °C |
| Materiaal behuizing | Robust plastic housing with good chemical resistance |
| Beschermingsklasse voorzijde | IP 41 |
| Max. stroom voor VACUU·BUS (24V DC) | 4 A |
| Lengte netkabel | 2 m |
| Interface | Ethernet (RJ45): Modbus TCP / USB (Type A): Data transfer, software update, RS-232 (additional adapter required) |
| Materiaal componenten (excl. afdichting) | VACUU·SELECT vacuum controller, including sensor with air admittance valve, Extension cable VACUU·BUS lengt 2 m and power supply, 100-230 V/50-60 Hz, plug CEE/CH/UK/US/AUS/CN |
| Lengte kabel van vacuümsensor | 2 m |
| Gewicht | 0,745 kg |
Looking for an intuitive, easy-to-use vacuum controller? VACUUBRAND has introduced the VACUU·SELECT controller - an application-based controller with a touch screen display for all of your lab-scale vacuum processes
The VACUU·SELECT controller has you covered
Use manual set-point-control for simple processes, run fully automated distillations or create your own application with simple drag-and-drop editing
To use pre-defined applications, simply select your application and press start
The controller independently manages the vacuum process to completion
For solvent evaporation, the VACUU·SELECT controller detects boiling points and adjusts the vacuum process as necessary
You can virtually forget about the vacuum process and devote your attention to other tasks
The VACUU·SELECT controller is an easy-to-use, efficient controller for your lab
FAQ
Heb je vragen over dit product of over deze categorie? Op onze FAQ-sectie geven we je antwoord op veelgestelde vragen!
Bekijk de FAQJe kan onze experts altijd bereiken via info@imlab.eu
Of bel ons direct op +32 (0) 16 73 55 72
(Bereikbaar op werkdagen van 08:00 tot 17:00)
Stel direct je vraag
"*" geeft vereiste velden aan
Onze diensten – méér dan een webshop
Bij Imlab koop je niet zomaar een product – je kiest voor een betrouwbare partner met een team dat voor je klaarstaat.
Geen robots, geen callcenter, maar ervaren specialisten die je helpen.
Onze service omvat:
- Kalibratie van je meetapparatuur
- Onsite installatie
- Herstellingen & onderhoud
Hulp nodig of een service aanvragen? We denken graag met je mee en bieden oplossingen op maat, zodat jij snel verder kan.






